Logo-jacek

3-d Kto pytanie, nie błądzi...

Doktorant ubiegający się o stypendium dla najlepszych doktorantów przedłóżył zaświadczenie, z którego wynika, że wziął udział w Kongresie Pedagogicznych. W kryteriach oceny punktuje się konferencje, jak również udział w seminariach naukowych i warsztatach. Literalnie nie wymienia się jednak kongresu. Jak potraktować taką sytuację?

Jednoznacznie należy wskazać, że Kongres Pedagogiczny, czy jakikolwiek inny kongres naukowy, należy uznać za wydarzenie, które powinno być premiowane przyznaniem punktów z tytułu udziału w konferencjach, seminariach itd. Zwyczajowo bowiem przyjęte jest, że mianem kongresu określa się największe konferencje. Podobnie, gdy idzie o zjazdy katedr. Dla oceny charakteru wydarzenia nie ma znaczenia nazwa przedsięwzięcia, ale jej charakter: liczba uczestników, reprezentowane jednostki. Rozporządzenie MNiSW z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych wyraźnie wskazuje, zgodnie z par. 18 ust. 1 pkt 4, że do oceny uwzględnia się konferencje, sympozja, kongresy i warsztaty. Różna jest ich ranga z uwagi na charakter międzynarodowy - konieczne jest spełnienie warunku, aby co najmniej 1/3 uczestników wygłaszających referaty reprezentowała zagraniczne ośrodki naukowe. Podobnie, w przypadku konferencji, sympozjów, konkgresów i warsztatów krajowych chodzi o udział przedstawicieli co najmniej 5 jednostek. 

Studentka ubiegająca się o stypendium socjalne wskazała, że jej matka otrzymała w grudniu 2015 roku nagrodę jubileuszową i wg niej stanowi to dochód utracony. Było to bowiem jednorazowe świadczenie, którego już w następnym okresie matka studentki nie otrzymywała. Czy należy zgodzić się ze studentką?

Zgodnie z art. 179 ust. 5 psw miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta oblicza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z at. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych za dochód uważa się m.in. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 12 tej ustawy chodzi tu również o nagrody związane ze stosunkiem pracy. Trzeba pamiętać o katalogu dochodów utraconych, w którym nie mieści się nagroda jubileuszowa. Ponadto, również art. 179 ust. 5 psw nie zawiera takiego wyłączenia. Brak jest więc podstaw do przyjęcia, że nagroda jubileuszowa może stanowić dochód utracony.