Logo-jacek

3b- Czas na nowe prawo!

Problematyka pomocy materialnej dla studentów i doktorantów jest złożona. Jeszcze kilka lat temu przepisy nie były aż tak rozbudowane, aczkolwiek wcale to nie oznacza, że nie były również dziurawe. Od kilku lat organizuję konferencję poświęconą tytułowej pomocy materialnej dla studentów i doktorantów. Co roku jednak problemy już rozwiązane zastępowane są nowymi. Wynika to z jakości stanowionego prawa, ale również z niezrozumienia relacji łączącej uczelnią i studenta. Z jednej strony chodzi o pewne gwarancje, z drugiej formalizm nie do końca odpowiada realnym wyzwaniom. Nie bez znaczenia jest również znaczny poziom skomplikowania regulacji prawnych, widoczny zwłaszcza w obszarze stypendiów socjalnych i zasad obliczania dochodu. Kto z nas nie podrapał się po głowie nad niejedną łamigłówką, co z konkubentem, czy siostra z dzieckiem wchodzi w skład rodziny, a jak policzyć alimenty zasądzone we wrześniu bieżącego roku. Jest jeszcze grupa cudzoziemców, którzy mogą otrzymywać pomoc materialną. Jedni - tylko stypendium rektora dla najlepszych doktorantów, inni - wszystkie świadczenia.
Wydawało się, że pewnym przełomem mogą być prace nad tzw. ustawą 2.0, realizowane przez trzy zespoły. Towarzyszy im cykl konferencji, którego finałem będzie organizowany we wrześniu 2017 r. w Krakowie Narodowy Kongres Nauki. Wydaje się jednak, że w grupie spraw ważnych, jak internacjonalizacja, rankingi, model kariery akademickiej, umyka problematyka może nie najważniejsza, ale istotna. Chodzi tu o naszą pomoc materialną dla studentów i doktorantów. Po pierwsze, to ponad 1,7 mld złotych finansowanych z publicznych pieniędzy wszystkich podatników. Po drugie, to prawie 1,5 mln studentów i doktorantów. Po trzecie - najważniejsze. Zaufanie do władzy publicznej budowane jest poprzez prawidłowy i uczciwy rozdział tych środków. Niech więc stypendium, czy zapomoga trafiają do właściwych adresatów, a nie do osób, które potrafią "odnaleźć" się w systemie.
To jest ten czas. Stoi za nami formalnie doświadczenie pięciu edycji konferencji, dotychczas organizowanej w Toruniu, a od 2017 r. w Łodzi. Wielu z nas zajmuje się pomocą materialną o wiele dłużej, ale i młodsi stażem mają własne przemyślenia. Musi więc powstać środowiskowy - branżowy projekt odnoszący się do pomocy materialnej dla studentów i doktorantów.
Uznałem, że konferencja może zaktywizować nasze środowisko do podjęcia działania. Zdecydowałem się opracować wstępne założenia środowiskowego projektu regulacji w przedmiocie pomocy materialnej dla studentów i doktorantów. W mojej decyzji utwierdziły mnie rozmowy z niektórymi osobami z Państwa grupy. W dalszej kolejności projekt ten zostanie poddany dyskusji - najpierw w dość wąskim gronie znawców tematu, praktyków mających doświadczenie w przyznawaniu stypendiów i zapomóg. Kolejnym krokiem będzie poddanie projektu pod dyskusję w szerszym gronie - podczas seminariów realizowanych na przełomie lutego i marca oraz za pośrednictwem Internetu. Finał prac powinien być połączony z czerwcową konferencją w Łodzi.
Korzystając więc z okazji zachęcam gorąco do włączenia się w nasze prace - każdy z nas ma własne doświadczenia i związane z nimi przemyślenia. Warto zebrać je i razem spróbować przedstawić projekt, który będzie odpowiedzią na ciągle występujące trudności.
Osoby zainteresowane już teraz zachęcam do kontaktu.
Jacek Pakuła

Ps. Wyprzedzając nieco pytania uprzejmie informuję, że nie planuję startu w wyborach samorządowych czy parlamentarnych :).