Logo-jacek

Decyzja w ramach autokontroli - art. 132 kpa

Postępowanie w przedmiocie przyznania pomocy materialnej dla studentów oparte jest na regułach procedury administracyjnej. Jedną z zasad tego postępowania jest zasada dwuinstancyjności, określona w art. 16 k.p.a., utożsamiana z prawem do odwołania. Nie ma ona jednak bezwzględnego charakteru. Na marginesie należy wskazać na problematykę przyznawania stypendiów rektora dla najlepszych studentów. W tym wypadku decyzja rektora wydana „w pierwszej instancji” jest ostateczna, zaś strona ma prawo, zgodnie z art. 127 § 3 k.p.a, do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Trzeba pamiętać, że prawo do odwołania stanowi jedną z ważniejszych gwarancji i nie może podlegać ograniczeniom poprzez postanowienia regulaminów przyznawania pomocy materialnej dla studentów, czy innych uczelnianych aktów prawnych. Zgodnie z art. 129 k.p.a., odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który zaskarżoną decyzję wydał. Taka droga daje możliwość organowi I instancji skorygowania zaskarżonej decyzji na podstawie art. 132 k.p.a. Tryb ten, zwany autoweryfikacją, autokontrolą, czy samokontrolą, powiązany jest z zasadą szybkości postępowania, ale i ekonomiki. Jego zastosowanie wymaga jednak spełnienia warunków, o których poniżej.

Po pierwsze, odwołanie wniosła strona, będąca adresatem decyzji w przedmiocie pomocy materialnej. Po drugie, organ, który wydał zaskarżoną decyzję uzna, że odwołanie w całości zasługuje na uwzględnienie. Gdyby organ przyjął, że student w części ma rację, to nie ma możliwości zastosowania ww. trybu – a akta wraz z odwołaniem należy przesłać do organu odwoławczego. Po trzecie, organ może podjąć taką decyzję w ciągu 7 dni od dnia wniesienia odwołania. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 133 k.p.a,, organ administracji publicznej, który wydał decyzję, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowej decyzji w myśl art. 132 k.p.a. Po upływie tego terminu, organ nie ma możliwości skorzystania z prawo do autokontroli, co skutkuje obowiązkiem przesłania odwołania do organu wyższego stopnia.

Wskazać w tym miejscu należy, że gdyby organ podjął decyzję o zastosowaniu autoweryfikacji, to nie ma obowiązku informowania o tym organu odwoławczego, ani przesyłania do organu odwoławczego akt sprawy, itd. Sprawa zostaje bowiem załatwiona przez organ I instancji, a nowa decyzja podlega zasadom,  o których mowa w przepisach k.p.a. Strona może wnieść odwołanie od tej nowej decyzji itd. Trzeba również wskazać, że organ odwoławczy, który otrzymałby odwołanie wprost od strony, a nie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję I instancji, ma obowiązek przesłania tego odwołania do organu I instancji. Wynika to nie tylko z możliwości zastosowania trybu autoweryfikacji, ale również z faktu, że to organ I instancji jako gospodarz postępowania I instancji dysponuje aktami sprawami, jak i powinien ustosunkować się do argumentów odwołania, o ile strona takie zawarła w swoim piśmie.

Pobierz wzór decyzji w trybie autokontroli

Polecana literatura:

  • W. Chrościelewski, J. P. Tarno, Postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądami administracyjnymi, Wyd. Wolters Kluwer, Warszawa 2015;
  • R. Hauser (red.), M. Wierzbowski (red.), Kodeks postępowania administracyjnego, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2015.