Seminarium pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów

Pobierz formularz rejestracyjny

z przyjemnością zapraszam do udziału w seminarium pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów, które odbędzie się w Toruniu w dniach 27-28 stycznia 2020 r.

Seminarium adresowane jest do P.T. Osób odpowiedzialnych za przyznawanie świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przede wszystkim chodzi tu o osoby chcące uporządkować wiedzę, a także przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem do nadchodzącej „akcji stypendialnej”.

Zasadniczo system pomocy materialnej oparty jest od wielu lat na podziale na stypendia o charakterze socjalnym oraz stypendia motywujące do nauki (stypendium rektora). Trzeba mieć jednak na uwadze zmiany, jakie weszły w życie z dniem 1 października 2019 r. Pozornie może wydawać się, że są to zmiany drobne, bez większego znaczenia dla dotychczasowej praktyki, to jednak mogą powodować liczne trudności i błędy.

Idea seminarium opiera się na praktycznych aspektach przyznawania pomocy materialnej. Punktem wyjścia są przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z odniesieniem do aktualnych problemów, przy jednoczesnym odwołaniu do orzecznictwa sądów administracyjnych, które zachowało – w wybranym zakresie – swoją aktualność.

Program seminarium został podzielony na kilka bloków, w tym: zasady obliczania dochodu, czy wydawanie decyzji w przedmiocie przyznania pomocy materialnej. Przewidziano czas na dyskusję i pytania, oraz konsultacje indywidualne. Istnieje możliwość przesłania własnych, dodatkowych zagadnień.

Agenda:
Czas i miejsce: 27-28 stycznia 2020 r., hotel Toruń Mercure Centrum, ul. Kraszewskiego 1/3, 87-100 Toruń
(I dzień w godz. 11-17; II dzień 9-15).

Program seminarium uwzględnia takie zagadnienia jak:

I dzień (godz. 11.00-17.00):

• Podstawy prawne pomocy materialnej dla studentów i doktorantów:
    • przepisy prawa powszechnie obowiązującego,
    • regulamin świadczeń dla studentów,
    • odpowiednie stosowanie regulaminu świadczeń dla studentów do doktorantów,
    • inne akty prawa zakładowego.
  • Status prawny studenta i doktoranta a prawo do pomocy materialnej:
    • wpis na listę studentów a ślubowanie,
    • okres "6 lat",
    • urlopy,
    • odpowiedzialność dyscyplinarna,
    • żołnierze,
    • cudzoziemcy.
  • Organy przyznające pomocy materialną:
    • rektor,
    • upoważniony pracownik,
    • komisja stypendialna i odwoławcza komisja stypendialna.
  • Stypendium socjalne i zwiększone stypendium socjalne:
    • trudna sytuacja materialna,
    • szczególnie uzasadnione przypadki.
  • Zasady obliczania dochodu w rodzinie studenta i doktoranta:
    • pojęcie rodziny studenckiej,
    • samodzielność finansowa studenta,
    • dochody,
    • dochód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem,
    • gospodarstwo rolne,
    • alimenty,
    • dochód uzyskany i dochód utracony.
  • Zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych:
    • elementy formalne i treść pisma,
    • uzasadniona przyczyna niedołączenia i udokumentowanie źródeł utrzymania rodziny.

II dzień (godz. 9.00-15.00):

• Pozostałe świadczenia pomocy materialnej dla studentów i doktorantów:
    • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
    • stypendium rektora,
    • zapomoga,
    • stypendia doktoranckie.
  • Postępowanie w przedmiocie przyznania pomocy materialnej:
    • zasady postępowania administracyjnego,
    • wszczęcie i przebieg postępowania,
    • terminy w postępowaniu administracyjnym,
    • wezwanie do uzupełnienia braków formalnych,
    • decyzja pozytywna,
    • wybrane decyzje negatywne:
      • stypendium socjalne,
      • zwiększenie stypendium socjalnego,
      • stypendium rektora,
      • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
      • zapomoga.

Wykładowca: Jacek Pakuła - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, związany z Zakładem Sądownictwa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Członek i przewodniczący, najpierw Wydziałowej Komisji Stypendialnej dla studentów, a następnie Odwoławczej Komisji Stypendialnej Doktorantów, pomysłodawca ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „Pomoc materialna dla studentów i doktorantów”, Konferencji Prodziekanów ds. Studenckich, a także Konferencji Dyrektorów i Kadry Kierowniczej Szkół Doktorskich (do 2019 r.: Konferencji Kierowników Studiów Doktoranckich). Autor artykułów prasowych (Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Forum Akademickie) i publikacji naukowo-szkoleniowych z zakresu pomocy materialnej, m.in. „Pomoc materialna dla studentów. Podręczny komentarz. Przegląd orzecznictwa. Wzory pism” (Toruń 2014), prelegent w ramach panelu „System stypendiów i kredytów dla studentów” podczas konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki pt. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego (Łódź, 25-26 maja 2017 r.).

Opłaty (zapewniamy: materiały szkoleniowe, certyfikat udziału w seminarium, serwis kawowy, dwa obiady, kolację połączoną ze zwiedzaniem Starego Miasta pod opieką przewodnika):

• 840 zł. (Vat zw.) - wariant bez noclegu,
  • 940 zł. (Vat zw.) - udział w seminarium + nocleg w pok. 2 os. ze śniadaniem (27/28 stycznia 2020 r.),
  • 990 zł. (Vat zw.) - udział w seminarium + nocleg w pok. 1 os. ze śniadaniem (27/28 stycznia 2020 r.).

Istnieje możliwość rezerwacji dodatkowego noclegu (np. z 26 na 27 stycznia br.; pok. 1 os. ze śniadaniem = 160 zł; pok. 2 os. = 110 zł/osoba).