Zapraszamy do udziału w seminarium pt. Pomoc materialna dla doktorantów Polskiej Akademii Nauk, które odbędzie się w Warszawie w dniach 20-21 czerwca 2017 r.
Celem seminarium jest omówienie podstaw prawnych tytułowej pomocy i aktualnych problemów w zakresie stypendiów i zapomóg z uwzględnieniem praktycznych aspektów postępowania w sprawach w przedmiocie przyznania pomocy materialnej – ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa sądowoadministracyjnego.
Adresatami seminarium są P.T. Kierownicy studiów doktoranckich, członkowie komisji stypendialnych i inne osoby odpowiedzialne za tytułowe stypendia i zapomogi.
Uczestnicy seminarium mają możliwość przesłania regulaminu przyznawania pomocy materialnej dla doktorantów, który zostanie poddany recenzji zawierającej ewentualne rekomendacje zwłaszcza w przedmiocie postanowieniem niedopuszczalnych.
Jednocześnie informuję, że liczba miejsc w każdym seminarium jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja rozpocznie się w dniu 12 maja br. (przy wyczerpaniu limitu miejsc organizatorzy dopuszczają zamknięcie rejestracji). Dodatkowe informacje (m.in. formularz rejestracyjny) można znaleźć na stronie internetowej.

mgr Jacek Pakuła

Seminarium pt. Pomoc materialna dla doktorantów Polskiej Akademii Nauk
Data: 20-21 czerwca 2016 r. (I dzień: 10-16; II dzień: 9-15)
Miejsce: Warszawa, As-Bud Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, Al. Jerozolimskie 81 (niebieski wieżowiec z napisem Comarch naprzeciw Dworca PKP Warszawa Centralna).

Seminarium adresowane jest do osób, które zajmują się przyznawaniem pomocy materialnej doktorantów. Chodzi tu o świadczenia, o których mowa w art. 199 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o stypendia doktoranckie. Z tego powodu zapraszamy do udziału P.T. Kierowników studiów doktoranckich, członków komisji doktoranckich, czy osoby zajmujące się obsługą doktorantów itd. Program uwzględnia najnowsze zmiany w prawie, jak również aktualny przegląd orzecznictwa sądów administracyjnych. Dwudniowa formuła pozwala w sposób dogodny zaprezentować kwestie ważne przy procesie przyznawania pomocy materialnej doktorantom bez konieczności generowania dłuższej przerwy w pracy. Termin seminarium został zaś tak zakreślony, ażeby możliwe było rozwianie wątpliwości i uporządkowanie wiedzy jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Program uwzględnia takie zagadnienia jak:

1. Zagadnienia wprowadzające:
    1. Budowa i struktura funduszu pomocy materialnej
    2. Autonomia szkolnictwa wyższego a przyznawanie pomocy materialnej
    3. Prawne podstawy pomocy materialnej
    4. Regulamin przyznawania pomocy materialnej i inne akty prawa zakładowego
    5. Odpowiednie stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach z zakresu pomocy materialnej,
  2. Zasady obliczania dochodu na użytek stypendium socjalnego i tzw. dopłaty mieszkaniowej:
    1. Pojęcie rodziny
    2. Dochody i ich dokumentowanie
    3. Alimenty
    4. Dochód z gospodarstwa rolnego
    5. Dochód utracony i dochód uzyskany
  3. Stypendium dla najlepszych doktorantów i stypendium doktoranckie
  4. Inne świadczenia: stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz zapomoga.
  5. Postępowanie w przedmiocie przyznania pomocy materialnej:
    1. Organy przyznające stypendia i zapomogi doktorantom,
    2. Status doktoranta a prawo do pomocy materialnej i stypendiów doktoranckich,
    3. Przebieg postępowania
    4. Decyzja w przedmiocie przyznawania pomocy materialnej
    5. Postępowanie odwoławcze
    6. Tryby nadzwyczajne
    7. Zwrot świadczeń nienależnie pobranych

Wykładowca: Jacek Pakuła – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni przewodniczący Odwoławczej Komisji Stypendialnej Doktorantów UMK w Toruniu, pomysłodawca ogólnopolskie konferencji naukowo-szkoleniowej pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów. Autor opinii prawnych, artykułów prasowych (Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Forum Akademickie) i publikacji naukowo-szkoleniowych z zakresu pomocy materialnej, m.in. Pomoc materialna dla studentów. Podręczny komentarz. Przegląd orzecznictwa. Wzory pism (Toruń 2014); prelegent w ramach panelu „System stypendiów i kredytów dla studentów” podczas konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki pt. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego (Łódź, 25-26 maja 2017 r.)

Udział w seminarium wiąże się z opłatnością w kwocie 690 zł. (VAT zw.). Cena obejmuje:

• udział w seminarium;
  • certyfikat i materiały szkoleniowe;
  • wyżywienie (całodzienna przerwa kawowa i obiad przez dwa dni seminarium)

Opłata za uczestnictwo w seminarium powinna być uiszczona do dnia 9 czerwca 2017 r. na konto:
Pracownia Szkoleniowo-Doradcza Jacek Pakuła, ul. Olszowa 7 lok. 49,
87-800 Włocławek, NIP: 8361719627
mBank: 15 1140 2004 0000 3302 7668 3619
z dopiskiem: FPM + imię i nazwisko + jednostka (np. FPM Jacek Pakuła, UMK w Toruniu).

Kontakt: mgr Jacek Pakuła, tel. 604 64 35 54, e-mail: jacekpakula@fpm.edu.pl