Seminarium pt. Aktualne problemy pomocy materialnej dla studentów i doktorantów odbędzie się w Warszawie w dniu 6 września 2017 r. w godz. 9.30-15.30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym As-Bud (wieżowiec z napisem "Comarch" naprzeciw Dworca PKP Warszawa Centralna, Al. Jerozolimskie 81, Warszawa).

Termin gwarantowany!

Niniejsze przedsięwzięcie adresowane jest przede wszystkim do osób, które odpowiadają za pomoc materialną dla studentów i doktorantów: kierowników działów spraw studenckich, pełnomocników ds. pomocy materialnej, kierowników studiów doktoranckich, przewodniczących odwoławczych i wydziałowych komisji stypendialnych itd.

Program seminarium uwzględnia zagadnienia problematyczne, wynikające np. ze sposobu formułowania niektórych przepisów, czy rozbieżnego orzecznictwa sądowoadministracyjnego. Zakłada się, że w seminarium wezmą udział osoby, które przynajmniej kilka lat zajmują się tytułową pomocą materialną, co pozwoli na podjęcie dyskusji.

Przewidziano czas na pytania i dyskusję oraz indywidualne konsultacje.

Program seminarium uwzględnia nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego, która weszła w życie w dniu 1 czerwca br. oraz projektowane zmiany w zakresie zasad obliczania dochodu, które mają wejść w życie od dnia 1 sierpnia br.

Ramowy program seminarium:

• Autonomia szkolnictwa wyższego a prawo zakładowe
  • Podział środków w ramach dotacji na pomoc materialną i ich wydatkowanie,
  • Regulaminy przyznawania pomocy materialnej i inne akty prawa zakładowego
    • budowa i zakres regulacji
    • wady wewnętrznych aktów prawnych
    • termin do złożenia wniosku o stypendium
    • organy przyznające pomoc materialną
  • Wybrane problemy pomocy materialnej dla studentów, z uwzględnieniem zmian obowiązujących od 1 sierpnia br. oraz najnowszego orzecznictwa sądowoadministracyjnego:
    • stypendium socjalne i tzw. dopłata mieszkaniowa
    • stypendium rektora dla najlepszych studentów
    • stypendium dla najlepszych doktorantów
    • stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
    • zapomoga
    • stypendium doktoranckie i tzw. projakościowe
    • stypendium MNiSW dla studentów i doktorantów za wybitne osiągnięcia naukowe
  • Zmiany dotyczące postępowania w przedmiocie przyznania pomocy materialnej z uwzględnieniem nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, obowiązującej od 1 czerwca 2017 r.
    • ponaglenie,
    • przebieg postępowania z uwzględnieniem wezwania do uzupełnienia braków formalnych
    • decyzja administracyjna ze szczególnym uwzględnieniem treści pouczenia
    • działania organu odwoławczego
  • Wybrane aspekty stosowania trybów nadzwyczajnych:
    • wznowienie postępowania
    • stwierdzenie nieważności
    • uchylenie lub zmiana decyzji
    • nadzór dziekana i rektora
  • Problematyka świadczeń nienależnie pobranych:
    • postępowanie „zwrotowe”
    • egzekucja świadczeń nienależnie pobranych
  • Postępowanie sądowoadministracyjne:
    • uprawienia i obowiązki organu po złożeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego
    • przebieg postępowania, w tym postępowanie dowodowe
    • skarga kasacyjna, w tym zasady formułowania zarzutów

Wykładowca: mgr Jacek Pakuła – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni członek i przewodniczący, najpierw Wydziałowej Komisji Stypendialnej dla studentów WPiA UMK, a następnie Odwoławczej Komisji Stypendialnej Doktorantów UMK w Toruniu, pomysłodawca ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „Pomoc materialna dla studentów i doktorantów”. Autor opinii prawnych, artykułów prasowych (Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Forum Akademickie) i publikacji naukowo-szkoleniowych z zakresu pomocy materialnej, m.in. „Pomoc materialna dla studentów. Podręczny komentarz. Przegląd orzecznictwa. Wzory pism” (Toruń 2014), prelegent w ramach panelu „System stypendiów i kredytów dla studentów” podczas konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki pt. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego (Łódź, 25-26 maja 2017 r.)

Udział w seminarium wiąże się z opłatnością:

I. tzw. wczesna rejestracja do 31 lipca br.:

- w kwocie 420 zł. (VAT zw.).

Uwaga, osoby korzystające z Newslettera FPM (bezpłatna rejestracja), reprezentujące jednostki, których przedstawiciele brali udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Prodziekanów ds. Studenckich (Łódź, 3-5 kwietnia 2017 r.), a także uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów (którakolwiek edycja w latach 2012-2017) wnoszą opłatę w kwocie 350 zł. (VAT zw.).

II. rejestracja w terminie późniejszym, tj. w dniach 1-25 sierpnia br.:

- opłata wynosi 520 zł. (VAT zw.),

- dla osób korzystających z Newslettera FPM (bezpłatna rejestracja), reprezentujących jednostki, których przedstawiciele brali udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Prodziekanów ds. Studenckich (Łódź, 3-5 kwietnia 2017 r.), a także uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów (którakolwiek edycja w latach 2012-2017) opłata wynosi 450 zł. (VAT zw.)

Cena obejmuje:

• udział w seminarium;
  • certyfikat i materiały szkoleniowe;
  • wyżywienie (całodzienna przerwa kawowa i obiad).

Ww. opłata nie obejmuje kosztów noclegu. Należność za uczestnictwo w seminarium powinna być uiszczona na konto: Pracownia Szkoleniowo-Doradcza Jacek Pakuła, ul. Olszowa 7 lok. 49, 87-800 Włocławek, NIP: 8361719627
rachunek bankowy mBank: 15 1140 2004 0000 3302 7668 3619
z dopiskiem: Problemy FPM + nazwisko + jednostka (np. Problemy FPM Pakuła, UMK w Toruniu).

Kontakt: mgr Jacek Pakuła, tel. 604 64 35 54, e-mail: jacekpakula@fpm.edu.pl