Logo-jacek

W dniu 16 lipca 2015 r., na łamach Dziennika Gazeta Prawa (strona B9) ukazał się tekst Jacka Pakuły pt. Mechanizm pomocy dla studentów wymaga zmian.
Zaprezentowana opinia stanowi krótkie podsumowanie czwartej edycji konferencji szkoleniowej pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów. Niewątpliwie, w praktyce organy stypendialna mają trudności z odpowiednim stosowaniem przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Chodzi tu również o np. dochody uzyskiwane na podstawie umowy zlecenia (dochód uzyskany-dochód utracony) skutkujące niekiedy koniecznością wydawania kilku decyzji w ciągu jednego roku. Trudności dotyczą również studentów zagranicznych, którzy mają prawo do pomocy materialnej. Komisje stypendialne mają kłopoty z przeliczeniem dochodów np. z alimentów czy z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. W praktyce często student zza wschodniej granicy tłumaczy się, że obowiązek alimentacyjny wiąże rodzica (zgodnie z tamtejszym prawodawstwem) tylko do 18 roku życia. Nie daje to jednak organom prawa do swoistego zwalniania z obowiązku pomocy rodzinie (w tym wypadku obowiązków ciążących na rodzicach, a polegających na wspieraniu dziecka w uzyskaniu wyższego wykształcenia).
Problemów jest więcej, co wymusza również zmiany w konwencji V edycji konferencji pt. Pomoc materialna dla studentów i doktorantów, która odbędzie się w dniach 5-8 czerwca 2016 r.